moje podmínky

Pro tropické rostliny:
Zimní zahrada postavená jako zděná přístavba na západní straně rodiného domku. Zeď je prosvětlena po takřka celé délce dvěma dvoukřídlými okny. Zastřešení je provedeno z polykarbonátových sedmikomorových desek o síle 32mm. Většina tropických rostlin je zde umístěna celoročně. 
V zimě je zimní zahrada vytápěna ústředním topením na 20°C přes den a 19°C v noci. Přes zimu je největší problém pro některé druhy nedostatek světla. Ke konci ledna 2017 jsem instaloval do zimní zahrady osvětlení s 30ks 3W čipů se spektrem určeným k růstu rostlin. Na některých rostlinách byla po měsíci poznat změna k lepšímu. 
Fotka části osvětlení za denního světla (přisvětluji přes den od 8:00 do 18:00):
 Přes léto bývají problém i vysoké teploty, které běžně i přes větrání dosahují k 40°C. Maximální naměřené teploty jsem měl 45°C. Překvapivě to však rostliny zvládají, podmínkou je však vydatná zálivka. Druhy, které mají s těmito teplotami problém, přesunuji na začátku května do prosvětleného přístavku na zimování citrusů a subtropů. Velké Eugenie letním i na dvoře.
V létě 2017 jsem z důvodu dvou delších pobytů mimo domov vytahal všechny tropické rostliny na zahradu. Některé na přímé slunce, choulostivější zůstaly ve stínu pod vzrostlými stromy. Zůstali tam zhruba od poloviny června do poloviny září. Překvapivě to drtivé většině rostlin prospělo a vypadali při uklízení domů v září ve velmi dobrém stavu. Některé přišly nejdříve o část listů, ale ty potom dorostly znovu mnohem pevnější a hustší.
V září 2017 jsem také ještě vylepšil umělé osvětlení před zimou a doplnil ho o další 4 lišty s 22 čipy o 3W. Večer to vypadá po rozsvícení následovně (v té době byly rostliny ještě na zahradě):
 
Pro citrusy a subtropické rostliny:
Na zimování jsem uzpůsobil starý přístavek, který je orientovaný jižním směrem. Má 2 menší stará okna a 2/3 plochy střechy je z pětikomorového polykarbonátu o síle 16mm. Tuto místnost využívám přes léto na pěstování části tropických rostlin (viz. výše). Při hrozbě mrazů vyšších než -3°C stěhuji subtropy do tohoto přístavku. V letech 2014 a 2015 to bylo až na konci listopadu. Rostliny zde musí být naskládané hodně nahusto, zalévám asi 1x za 3 týdny až měsíc, nebo pokud začne nějaká rostlina jevit známky přesušení. Právě přesušení je hodně rizikovým faktorem, protože se k některým rostlinám špatně dostává a při zálivce je nebezpečí, že se nějaká rostlina vynechá.
Teploty v zimě udržuji na 5°C s pomocí tepelně nastavitelné zásuvky a přímotopu s ventilátorem.
Na jaře vyndavám rostliny postupně na dvůr. Nejdříve fíkovníky v květináčích většinou již v průběhu března, aby se zabránilo vyrašení uvnitř. Naopak citrusy nechávám vytvořit první růstovou periodu a kvetení uvnitř a vyndavám je ven postupně až v květnu. Důležité je, umístit narašené rostliny na jaře nejdříve do stínu, aby přivykly větší intenzitě světla. Při umístění rovnou na slunce dojde k popálení nových výhonů.