nejvzácnější kousky

Napadlo mne, že by nebylo špatné, dát sem odkazy na rostliny, které ve své sbírce považuji za nejvzácnější. Musím říci, že jsem se musel hodně krotit, abych sem nevypsal polovinu mnou pěstovaných tropických druhů. 
 
Annona sp. - Annona ze semen od pěstitelky z Venezuely, která získala semena z jedné krokodílí farmy nedaleko řeky Orinoko. Tento plodící ovocný stromek tam roste na pastvinách blízko farmy. Je možné, že se jedná o dosud nepopsaný druh Annony.
 
Prainea limpato - ovocný strom s neuvěřitelnými plody, patří do příbuzenstva chlebovníků. Semeno jsem získal díky pomoci jiného českého sběratele z Indonésie.
 
Thaumatococcus daniellii - rostlina, která by se svojí krásou uplatnila i jako pokojová rostlina. Nejpozurohodnější jsou však její plody, které se tvoří na povrchu půdy a jejichž dužina má jednak schopnost vázat vodu natolik, že nabobtná až na desetinásobek svého objemu a navíc obsahuje sladidlo, které je mnohem sladivější než cukr.
 
 Posoqueria latifolia - rostlina příbuzná s kávovníkem pocházející z jižní Brazílie. Má květy, které prý vydávají velmi silnou omamnou vůni a následuje jedlé ovoce.
 
Lacmellea oblongata  - rostlina z pralesů Ekvádoru, odkud jsem i získal její semena. Menší stromek s jedlým ovocem, které je větší než u ostatních zástupců tohoto rodu.
 
Eugenia patrisii - další rostlina ze semen od pěstitelky z Venezuely. Ve Venezuele se místy vyskytuje v oblasti poblíž dolního toku Orinoka. Nejspíše se vzácně vyskytuje i v Brazílii.
 
Eugenia repanda - tento druh je vzácný i v zemi svého původu - Brazílii. Já jsem semena získal od sběratele z Argentiny. Plody mají údajně jedinečnou chuť.
 
Myrcianthes pungens - další přírustek ze semen od pěstitele z Argentiny. Toto ovoce je nejen vzácné, ale znalci tvrdí, že je to jedno z nejchutnějších ovocí světa.
 
Myrciaria guaquiea - ovocný keř, který je takřka neznámý i v místě svého původu v Brazílii. Rostlinu mám od sběratele ze Slovenska, který získal semena pravděpodobně z Brazílie.
 
Bellucia grossularioides (coronilla) - velmi zajímavý stromek z deštných pralesů Ekvádoru. Má pěkné bílé plody, které vyrůstají kaulifloricky přímo na kmeni.
 
Alangium salvifolium - ovocný druh s nádhernými červenými plody původem z deštných pralesů jižní Indie. Od pěstitele z této oblasti jsem získal semena.
 
Dacryodes edulis - rostlina původem z Kamerunu má plody ve tvaru menší fialově zbarvené okurky. Semena mají po oloupání velmi bizarní tvar.
 
Melodorum siamense - takřka neznámý ovocný druh příbuzný Annonám původem z Thajska.
 
Uvaria - mám 4 druhy Uvárií, které jsou z různých koutů světa, všechny jsou však velmi zajímavé a vzácné rostliny z čeledi annonovitých. Mám druhy: U. rufa z Indonésie, U. lurida a U. hahinií z Thajska a U. ovata z Ekvádoru.
 
Davidsonia pruriens - ovocný druh, původem z deštných pralesů Austrálie, který svým vzhledem vybočuje již jako malá rostlinka. Má zajímavé složené listy, které jako mladé mají nádech dočervena. V dospělosti by měl nést kaulifloricky na kmeni fialové plody trochu podobné švestkám s jasně červenou dužinou.
 
Triphasia trifolia - keřík z okruhu citrusů rostoucí vzácně v tropických zemích. Má jedlé ovoce tvarem a velikostí jako kalamondin, ale zbarvené červeně. Rostlinky ze semen od pěstitelky z Venezuely. 
 
Campomanesia hirsuta - mnohokrát jsem se pokoušel neúspěšně získat rostlinu z tohoto rodu. Podařilo se mi to nakonec s tímto druhem, který má zrovna v tomto rodu největší plody. Rostlinka je ze semen od pěstitelky z Brazílie. Tento druh je velmi vzácný i přímo v zemi svého výskytu - Brazílii.
 
Garcinia paniculata - další přírustek do této kategorie z Indie, kde v odlehlém pralese na výspě Indie mezi Bangladéší a Barmou roste pravděpodobně jen několik těchto rostlin.
 
Solanum lycocarpum - druh z čeledi lilkovitých ze savan Brazílie. Jeho plody se živí psi hřívnatí, proto jeho domácí jméno je "vlčí jablko". Aby toho nebylo málo, tak jeho listy jsou na vrchní straně posety spoustou zelených ostnů, takže rostlina vypadá opravdu drsně :-).
 
Passiflora macrophylla - neuvěřitelný druh stromové mučenky s metr velkými listy z pralesů Ekvádoru.
 
Matisia soegengii - takřka neznámý druh z pralesů Kolumbie, který se vyznačuje obřími listy a velkými hnědými plody které vyrůstají přímo z kmene těsně nad zemí.
 
Plinia inflata Giant - ovocný strom z pralesů Ekvádoru jehož velké žluté plody vyrůstají přímo na kmeni. Varianta s obzvláště velkými plody - mimořádně vzácné. 
 
Myrcia selloi - subtropický keřík z Jižní Ameriky s drobnými červenými jedlými plody, který se vyskytuje jen velmi vzácně.