substrát

Rozhodně nedoporučuji různé substráty, které se prodávají v různých hypermarketech. Při přeschnutí je velký problém, aby znovu začaly nasávat vodu. Při větší zálivce jsou zase rozbahněné.
Míchám si substráty sám, ale základem je kvalitní substrát Klassman (eshop.pasic.cz/substrat-ts-3-medium-601-ean21126-skup20201.php) a kvalitní čistá rašelina pro snížení ph u kyselomilných rostlin (https://eshop.pasic.cz/substrat-lithuanian-peat-938-standard-ean21114-skup20201.php).
Dle potřeb konkrétní rostliny přidávám v různém poměru bílý písek (do betonu), kompost, popř. zahradní hlínu. 
Někteří pěstitelé používají i lesní hrabanku (vrstvička těsně pod povrchem). Oficiálně se to nesmí, ale když se nabere např. z lesní cesty, nebo příkopu vedle cesty, nemůže to ničemu vadit. Bývají v něm však semena různých plevelů a popř. i vajíčka hmyzu. 
Dříve jsem s hrabankou experimentoval také, ale lepší výsledky jsou s výše uvedenými kupovanými substráty. Nevhodná je z důvodu vysokého obsahu silic smrková hrabanka. Nejlepší je pro rostliny, které potřebují normální ph hrabanka z bukového lesa, pro kyselomilné z borového. To je však pouze orientační, záleží hodně i na podloží, apod. K hrabance jsem přidával pro lepší strukturu opět i písek a zahradní hlínu, popř. kompost.