Tropické ovoce

Tropické ovoce lze u nás pěstovat pouze uvnitř.  Mezi jednotlivými druhy jsou sice v náročnosti pěstování velké rozdíly, ale obecně tyto rostliny nezvládnou teploty pod 10°C, většinou i pod 15°C.

Některé druhy lze přes léto umístit i venku. V zimním období jsem pěstoval nejdříve rostliny v předsíni, od roku 2012, kdy se zavedlo ústřední topení i do zimní zahrady, je pěstuji tam.

Problematickým faktorem je při mém pěstování intenzita světla v zimním období. Některé tropické rostliny v této době zastaví růst, nebo jim nové výhony zasychají (například vzrostlejší Morinda citrofilia to nezvládla bez přisvětlování vůbec).

Od časného jara 2017 jsem začal v zimní zahradě přisvěcovat, což se projevilo hned lepší kondicí rostlin.

Dalším problémem může být překvapivě i vysoká teplota v létě a celoročně nízká vlhkost vzduchu. V nejteplejších dnech se teplota v zimní zahradě dostává i přes 40°C. 

Udržet tropické ovocné druhy při životě, nebo dokonce dovést je do plodnosti není většinou jednoduché. Protože jsou to navíc rostliny z různých koutů světa, mají i různé nároky na pěstování. Některé druhy tak v mých podmínkách rostou velmi dobře, ale jsou i takové, kterým se u mne vůbec nelíbí. Obzvláště v zimním období se stane, že některá rostlina i zajde. Tímto způsobem je možné postupně vyselektovat druhy, kterým se v mých podmínkách daří a naopak i zjistit, které druhy nemá u mne cenu dále zkoušet.

Všechny problémy s pěstováním však bohatě vyváží, pokud dozraje ovoce, které jinak můžete obdivovat jen v knížkách.

Například tato domácí úroda z dubna 2017:

Více informací o pěstování najdete u jednotlivých druhů.