výsevy

Výsevem je možné získat mnoho ovocných druhů, které jsou v našich končinách nedostupné. 
 
Když už seženeme čerstvá semena, stojí to vždy dost úsilí a většinou i nemalé finanční náklady. Je proto důležité zainvestovat i do dalšího vybavení na klíčení.
 
Klíčení by mělo probíhat ve vlhkém prostředí. K tomu používám průhledné plastové boxy s víkem, které se dají koupit v různých hobby marketech nebo velkých prodejnách nábytku. Dají se použít i průhledné plastové misky od masa, kdy jedna se použije jeko dno a druhou výsev přiklopí. Další ovšem ne tak dobrou možností jsou i minipařníčky. Případně jednotlivý květináč s výsevem se dá přiklopit vodorovně rozříznutou bílou pet lahví.
Semena vysévám po několika do květináče. Na typu příliš nezáleží. 
Důležitý je substrát ke klíčení. Vzácná semena by se rozhodně neměla vysévat do obyčejného substrátu, nebo dokonce písku nebo hlíny. Při dlouhém klíčení většinou shnijí. Měl by se použít substrát, který dobře drží vlhkost a zároveň je bez zárodků plísní a hniloby. Já používám kokosovou drť, která se dá koupit ve formě slisovaných kostek (popř. puků) v zahradnických prodejnách nebo většinou laciněji ve zverimexech. Tam kostky prodávají k podestýlce, ale kokosová dr´t je stejná jako ta kterou prodávají k výsevům.
Kostka se musí nechat před výsevem nabobtnat, přebytek substrátu se může nechat např. v kýblu k dalším výsevům (může i znovu vyschnout). 
Semena se vysévají většinou tak hluboko jako je jejich velikost. Pozor, některé druhy klíčí jen na světle, ty se vysévají na povrch substrátu.
Kokosová drť se nesmí přelít. Semena by jinak shnily. Musí být vlhká, ale při zmáčknutí z ní určitě nesmí téct voda. Pokud vyschne stane se světlou, to je zase suchá příliš. Zalévat jen hodně opatrně, výsev se přelije velmi snadno. Praktické je výsev 2-3x týdně zkontrolovat, dostane se tam alespoň i čerstvý vzduch. 
Vlhkost vzduchu ve výsevu by měla být takřka 100%, box by měl být zevnitř po uzavření orosený.
Teplota by měla být pro většinu semen minimálně pokojová. Vhodné je postavit box na nějaký zdroj tepla, pomáhá to s klíčením, ale není to podmínkou. Rozhodně by však neměl být přímo na studené podlaze. Box by měl být i na světlém místě, ne však na přímém slunci, kde by se výsev uvařil.
Jakmile semínka vyklíčí, je potřeba semenáčky otužit a rozsadit. S tím je nejlépe začít, když mají první 2 lístky. K tomu je vhodné mít další speciální box, nebo se dá květináč s výsevem přiklopit pet láhví s uříznutým dnem. Během cca 5 dnů se pomalinku každý den víc odklápí víko (od malinké štěrbiny až po úplné sejmutí). Praktické je toto dělat vždy večer, kdy jsou nižší teploty. Výsev také začne v suchém vzduchu víc vysychat, takže by se měl i zalít.