zdroje semen

Základem pro úspěšný výsev jsou kvalitní a čerstvá semena. Kde je však sehnat? 
Rozhodně nedoporučuji kupovat semena tropického ovoce z českých firem, přestože některé mají mnohdy zajímavou nabídku druhů. Většina tropického ovoce má semena, která mají omezenou dobu klíčivosti. Semena která jednou vyschnou (to se může stát již za měsíc) již nevyklíčí. Dovoluji si tvrdit, že všichni čeští prodejci mají drtivou většinu druhů semen neklíčivých. I přes nižší ceny se taková semena samozřejmě nevyplatí. Vyjímkou mohou být malí prodejci, kteří mají semena z vlastních rostlin, popř. z obchodů s exotickým ovocem. I tam je potřeba mít štěstí, aby daný druh neprodávali již příliš dlouho.
 
Lepším zdrojem jsou semena ze zahraničních zdrojů, které získávají svá semena od pěstitelů přímo z tropů. I tak je potřeba počítat s tím, že třetina až polovina druhů nevyklíčí. Výhodou je celkem přijatelná cena semen. Bohužel v USA zdražili poštovné, takže namísto asi 7 dolarů poštovného do konce roku 2015 je asi dvojnásobné, takže se výhodnost koupě semen z tohoto zdroje výrazně snižuje.
Zde bych mohl doporučit např.: www.tradewindsfruit.com/
 
Potom jsou prodejci u nichž je výborná klíčivost (část semen je jejich vlastních), ale zase cena těchto semen je už hodně vysoká. 
Např. prodejce z Havaje:
 
Nejlepší variantou je sehnat semena přímo od pěstitele ovoce přímo v tropech, který ovoce sklidí a pošle přímo čerstvá semena.
Zde např. nabídka několika vzácných druhů pěstitele z Floridy (cena je také vysoká 1-5 dolarů za semeno, ale klíčivost bývá 100%):
 
Prodejci přímo z tropů však většinou svoji nabídku na webu nemají, takže je to hodně o hledání kontaktů přímo v tropických zemích. Variantou k tomu může být nákup přes Ebay:
Zde jsou však také v drtivé většině přeprodávači neklíčivých semen. Je potřeba hledat prodejce kteří nemají semen příliš velkou nabídku a mají u inzerátu fotky z kterých je jasné, že jsou i pěstitelé ovoce z kterého prodávají semena. Také by jejich nabídka daného druhu neměla být starší než 2-3 týdny. Takto je možné získat za dobré ceny čerstvá semena.
 
V případě menších prodejců je také praktické domluvit zaslání v sáčku s mírně vlhkým materiálem (ideálně vermiculit, kokosová drť, popř. ubrousek). Ti opravdu dobří to už tak dělají sami.
 
Poslední velmi atraktivní variantou je nákup čerstvého ovoce, když se objeví v obchodě. Dobrou nabídku má nárazově Kaufland, Tesco, Globus, Makro. Kdo má možnost, tak velmi dobrá nabídka jinak nedostupných druhů je i ve vietnamské tržnici v Praze - Libuši (www.sapa-praha.cz/). 
Čerstvá semena z ovoce mají většinou velmi dobrou klíčivost. Vyjímkou jsou jen plody, které se rychle kazí a přepravují se k nám chlazené (např. mangostan). Takové nevyklíčí.
 
No a nakonec můžete některá čerstvá semena nebo přebytky nakoupit i ode mne. Jsou inzerovány zde: